Co nas czeka w Manjaro 18.0 Illyria?

Kolejne “duże” wydanie Manjaro oznaczone numerkiem 18.0 i nazwą kodową Illyria zbliża się wielkimi krokami – powinno być gotowe już na przełomie października i listopada.
Dostępna jest już druga wersja kandydująca czyli Release Candidate 2 – więc to dobry czas, aby bliżej przyjrzeć się nadchodzącemu wydaniu.

Jądro

Domyślnym kernelem w nowym Manjaro będzie najnowsza (nie wydana jeszcze w chwili pisania tego posta) wersja z wydłużonym wsparciem – 4.19 LTS z domyślnym planistą BFQ v9.
Oczywiście – jak to w Manjaro możemy z łatwością zainstalować również inną wersje jądra systemowego lub kilka (co gorąco polecam).

Środowiska graficzne

Flagowym środowiskiem graficznym w Manjaro od zawsze jest XFCE, ale status wydań oficjalnych – przygotowanych przez deweloperów Manjaro – mają także wydania z Plasma (KDE) oraz GNOME.

XFCE

 • najprawdopodobniej w Manjaro 18.0 zobaczymy XFCE w wersji 4.13 oparte na bibliotece GTK3
 • domyślny motyw zmieniono na Matcha

Plasma

 • Plasma w wersji 5.14.1, KDE Apps 18.08.2, KDE Framework 5.51.0
 • bardzo wiele zmian w menadżerze pakietów Octopi (być może w następnych wydaniach z serii 18 pojawi się Pamac-Qt)

GNOME

 • Gnome w wersji 3.30.1
 • motyw został zmieniony na Arc – zmodyfikowany kolorystycznie w stylu Manjro
 • dodano narzędzie umożliwiające w łatwy sposób przywrócenie domyślnej konfiguracji Gnome

Inne nowości w Manjaro 18.0

Pamac

Sporo zmian trafiło do Pamac, który jest domyślnym menedżerem pakietów w środowiskach opartych o GTK takich jak XFCE, GNOME, Mate, Cinnamon, LXDE – trwają też wstepne prace nad udostepnieniem Pamac-Qt.

Od niedawna pamac-a możemy używać również z linii komend, posiada on łatwe do zapamiętania opcje wzorowane na innych menedżerach pakietów jak apt (Debian/Ubuntu) czy yum/dnf (RHEL/Fedora/CentOS).

Za pomocą pamac możemy też instalować pakiety z AUR (Arch User Repository) i to zarówno graficznie jak i pod konsolą.

Więcej na temat nowości w Pamac można przeczytać na stronie Manjaro.pl.

Ekran powitalny

Drobne, ale użyteczne udogodnienie czeka nas też w ekranie powitalnym Manjaro. Po zainstalowaniu Manjaro na dysku ekran powitalny zaoferuje nam możliwość wygodnej i szybkiej instalacji popularnych programów.

Automatyczne ukrywanie menu grub

Przy uruchamianiu systemu – w przypadku gdy Manjaro jest jedynym zainstalowanym systemem, a poprzednie bootowanie zakończyło się sukcesem – nie będzie się domyślnie pokazywać menu bootloadera grub.
Dostęp do menu grub nadal będziemy mogli uzyskać wciskając jeden z klawiszy Esc, F8 lub przytrzymując Shift.

Jak widać developerzy Manjaro nie próżnują i już wkrótce – na przełomie października i listopada – zaprezentują efekty swojej pracy szerszemu gronu użytkowników.

4 komentarze do wpisu „Co nas czeka w Manjaro 18.0 Illyria?”

  • Mogę tylko polecić, dla każdego kto choć trochę interesuje się Linuksem (czytaj – nie tylko w nim klika, ale wie trochę jak działa Linux i nie boi się konsoli). Używam od 4 lat i zupełnie mnie przestały interesować inne dystrybucje na desktop.
   Warto jednak trochę wcześniej poczytać np. tutaj i trzymać się zasady, że w chwili pojawienia się aktualizacji czytamy “ogłoszenia parafialne” 😉

   Odpowiedz
 1. Przetestuj Deepina bo zauważyłem, że duzo lduzi go w ogóle nie zna a jego najnowasza wersja 15.7 w stosunku do 15.6 zrobiłą olbrzymi krok do przodu, dlatego zachęcam do wypróbowania.
  Wrzucam linka z moimi screenami: https://imgur.com/a/oVGMlFf

  PS: Polecam mozille quantum, bo zauważylem, ze działą o wiele szybicje szczególnie jeśli chodzi o jakieś gry javascript typu curvefever.pro

  Odpowiedz
 2. Dobrze byłoby zrobić bootloader jako oprogramowanie korzystające z framebuffera lub KMS. Działał by w userspace, podczas startu systemu z GRUBEM w tantiemie. Grub by miał ukryte menu, sprawdzałby czy użytkownik nie wybrał żadnej opcji podczas startu lub nastąpił błąd podczas startu. Jeżeli żaden z warunków nie zostanie spełniony, to menu nie jest pokazywane, a user może wybrać system z programu userspace. Jeżeli wybrałby inne jądro/system, to komputer byłby ponownie uruchamiany.

  To nie mój pomysł, tylko właściciela Canonical. Ja go tylko rozwinąłem,]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz